[tabs style=”modern”] [tab title=”Art”]

First Place Awards

 

JEFF CORNWALL

 

PRISCILLA STEWART

 

[/tab] [tab title=”Dance”]

First Place Awards

  • New Prague Dance Festival: the Contemporary Dance Theatre was awarded the Grand Prix Championship trophy for the festival’s best performing group.

Awards_27

[/tab] [tab title=”Design”]

First Place Awards

Awards_28

  • Gold: Bomi Lee (2 awards for Branding)

Awards_29

Awards_30

  • Gold: Kaeli Wood (Editorial)

Awards_31

 

Awards & Recognitions

  • Student Emmys, 3rd place: BYU Center for Animation students won their 17th award in 12 years from the College Television Awards for the animated short film, Ram’s Horn.

 

Awards_32

Awards_33

Awards_34

Awards_35

  • Silver: Kirsten Rogers (Editorial)

Awards_36

  • Silver: Sam Wood (Branding)

Awards_37

  • Merit: Emma Vidmar (Packaging)
  • Merit: Kaeli Wood (Packaging)
  • Merit: Tyson Cantrell (Branding)
  • Merit: Rachel Asplund (Books)
  • Merit: David Bowman (Editorial)
  • Merit: Rachel Asplund (Editorial)
  • Merit: Hayden Davis (Branding)
  • Merit: Nicolina Brown (Editorial)
  • Merit: Bomi Lee (Editorial)
  • Merit: Rachel Asplund (Branding)
  • Merit: Nicolina Brown (Books)
  • Merit: Nicolina Brown (Branding)
  • Merit: Emma Vidmar (Branding)
  • Merit: David Bowman (Books)

Adrian Pulfer and David Bowman

Awards_38

 

Eric Gillett and Rachel Asplund

Awards_12

[/tab] [tab title=”TMA”]

First Place Awards

  • Kennedy Center American College Theatre Festival: TMA students and faculty received an unprecedented 13 national awards for Our Town:
    • Outstanding Production of a Modern Classic
    • Outstanding Costume Design: Ashley Cook
    • Outstanding Performance by an Actress in a Supporting Role: Mackenzie Larsen

Awards_39

awards_40

  • Kennedy Center American College Theatre Festival:
    • Stage Management, 1st place: Crysta Powell
    • Dramaturgy, 1st place: Haley Flanders
    • Directing, 1st place: Amy Castro
    • Best Partner Recognition: Billy Hagee
    • Irene Ryan Competition, 1st place: Joseph Skousen
  • Kennedy Center American College Theatre Festival, Regional: TMA students and faculty received an unprecedented 13 national awards for Our Town:
    • Special Achievement in Film and Projection Design: David Jon Banks
    • Distinguished Performance by an Actress in a Leading Role: Brittany Stahly
    • Distinguished Performance by an Actor in a Leading Role: Morgan Gunter and
    • Distinguished Achievement as Stage Manager: Jacob Swain
    • Distinguished Performance by an Actor in a Supporting Role: Joseph Skousen
    • Commendation for Achievement in Stage Management: Hannah Richardson
    • Commendation for Achievement in Performance: Andrew Justvig
    • Commendation for Achievement in Scenic Design: Travis Coyne
  • Kennedy Center American College Theatre Festival:
    • Actors in the semi-finals: Joseph Skousen, Morgan Gunter, Mackenzie Larsen, Jordan Nichols, Lizzie Mickelson
    • Actors in finals: Joseph Skousen, Morgan Gunter

 

Awards & Recognitions

  • Student Emmys, 3rd place: BYU Center for Animation students won their 17th award in 12 years from the College Television Awards for the animated short film, Ram’s Horn.
  • LDS Film Festival:
    • Third Place and Audience Choice Award: Short Film Competition, Without a Rope, by Nick Dixon
    • Third Place: 24-Hour Filmmaking Marathon, Tooth Fairy: A New Hope, led by Raven Alard
    • Honorable Mention: Short Film Competition, White Earth, by Christian Jensen
  • New York Musical Theatre Festival: Single Wide, a student/faculty production, won several awards including the KCACTF Musical Theatre Award. Book and lyrics by George Nelson (faculty)
    • Outstanding Music: Jordan Kamalu (student in Commercial Music) received an Honorable Mention
    • Outstanding Individual Performance: four awards

 

Awards_18

Awards_19

Awards_15

Cast of Single Wide rehearse in New York City to get ready for the productions debut

[/tab] [tab title=”Comms”]

First Place Awards

  • Gracie Awards from the Alliance for Women in Media:
    • Outstanding Sports Program — CoogTube
    • Outstanding On-Air Talent, Sports Program — Rebecca Woahn
    • Outstanding Director, News — Tawny Zambrano
    • Outstanding Soft News Feature — Lauren Butterfield for “Lifesaving Bond”
    • Outstanding Reporter/Correspondent — Aubree Jones

 

Awards_41

Rebecca Woahn, Tawny Zambrano Lauren Butterfield Wade

  • 45th Creativity Student Media & Interactive Design Awards: CFAC interdisciplinary project, Breaking the Class Ceiling, won a Gold Recognition award. Student participant: Shelbi Anderson; Faculty advisor: Ed Carter

 

  • SPJ Regional Mark of Excellence Award Winners:
    • Best All-Around Non-Daily Student Newspaper — The Universe
    • Best All-Around Television Newscast — ElevenNEWS
    • Best Television Breaking News Reporting — Jason Checketts for “Meth Lab Bust”
    • Best Television Feature Reporting — Lily Checketts for “A Powerful Performer”
    • Best Television Sports Reporting — Madison Nield for “Coach Juddy”
    • Best Television In-Depth Reporting — Justin Ashby for “Underemployment in Utah”
    • Best Feature Article — Erica Palmer for “Jim Gaffigan, Brian Regan, other comedians find that ‘clean’ works for them.”
    • Best Online In-Depth Reporting — Shelbi Anderson, Jeff Wade, Ricardo Quintana and Jared Jakins for “Breaking the Class Ceiling”
    • Best Sports Writing — Joshua Jamias for “Raising an Olympian: Kate Hansen’s family tells of her Olympic upbringing”
  • SPJ National Mark of Excellence Awards:
    • Television Feature Reporting, national finalist — Lily Checketts for “Powerful Performer”
    • Television In-Depth Reporting, national finalist — Justin Ashby for “Underemployment in Utah”
    • Online In-Depth Reporting, national finalist — Shelbi Anderson, Jared Jakins, Ricardo Quintana and Jeff Wade for “Breaking the Class Ceiling”
  • ADDY Awards:
    • Gold ADDY (Integrated Campaigns-Consumer) — Spencer Ashton and Ryan Kent for “Silk Milk”
    • Gold ADDY (Integrated Campaigns-Consumer) — Alex Thompson and Drew Botcherby for “Columbia Sportswear”
    • Gold ADDY (Digital Advertising–Online Advertising) — Dustin Lock, Ryan Siepert, Cameron Soane, Megan Machen, Chase Hilton, David Miller, Kendal Tingey, Camille Hansen, Brock Beeson, Spencer Ashton, Rebecca Campbell, and Timothy Colvin for “Right Trigger”

 

Awards and Recognitions

  • National Collegiate Effie Competition: BYU AdLab student team took 2nd place for their campaign “Target University.”
  • PRSA Student of the Year: PR student, Alice Yuet Ling Law was named a top five finalist.
  • ADDY Awards:
    • Silver ADDY (Integrated Campaigns-Consumer) — Nathan Daniels and Mark Carlson for “Salt & Straw”
    • Silver ADDY (Television) — Brandon Robinson, Nick Dixon, and Willem Kampenhout for “Going Against the Grain”
    • Silver ADDY (Television)— Ryan Kent, Kenton McRae, Nick Dixon, and Cassie Hiatt for “Triple Eight Brainsaver”
    • Silver ADDY (Collateral Material) — Emily Ludlow for “Moleskin”
    • Silver ADDY (Digital Advertising-Online Advertising) — Brandon Robinson for “Wear your world”
    • Silver ADDY (Elements of Advertising-Cinematography) — Stephen Aldridge for “Red Yeti EP Promo”
    • Silver ADDY (Elements of Advertising-Cinematography) — Stephen Aldridge for “Lock & Key” 
  • Hearst Journalism Awards Program: Jeremy Harris was named a finalist and 5th place winner in the 2014-15 television broadcast features competition.

 

  • PRWeek: recognized the BYU PR program as one of the top five in the nation.
  • SPJ Regional Mark of Excellence Awards:
    • In-Depth Reporting (Large) 2nd place — Erica Palmer for “The changing definition of ‘TV’: What parents need to know about today’s television content.”
    • In-Depth Reporting (Small) 2nd place — Lucy Schouten for “Trouble in paradise: America’s forests in crisis”
    • Sports Writing 3rd place — Katie Nielson and Trent Christiansen for “Bent, but not broken”
    • Television General News Reporting 3rd place — Jeremy Harris for “Language barrier”
    • Television In-Depth Reporting 2nd place — Aubree Jones for “Stove repair”
    • Television Sports Reporting 2nd place — Brandon Crow for “Street to meet”
    • Television Sports Reporting 3rd place — Justin Ashby for “Senior standout”
[/tab] [tab title=”Music”]

First Place Awards  

 

Awards & Recognitions

  • New York Musical Theatre Festival: Single Wide, a student/faculty production, won four awards. Book and lyrics by George Nelson (faculty)
    • Outstanding Music: Jordan Kamalu (student in Commercial Music) received an Honorable Mention
[/tab] [tab title=”Alumni”]
  • Todd Queen: (Music — BM ’94)) named Dean of LSU College of Music and Dramatic Arts
  • Jennifer Nealon: (Music — BM ’09) First place in The Piccolo Artist Competition, $1,500
  • Rachel Willis-Sorensen: (Music — BM ’08, MM ’09) First place at Placido Domingo’s annual Operalia competition (This is actually for 2014)
  • Shaun Parry: (BFA MDT ‘95) Alumni Achievement Award, College Honored Alumni Speaker
[/tab] [/tabs]

 

 

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt